Nr.03/2019 (017) ISSN 2500-9796Konkurences padomes apkārtraksts
"Konkurence Tuvplānā"


Aizvadītajā ceturksnī Konkurences padome (KP) atklāja konkurentu aizliegtu vienošanos jeb karteli pašvaldības kapitālsabiedrības rīkotajā publiskajā iepirkumā. Lietā naudas sods tika uzlikts arī iepirkuma organizētājam. Pieredze rāda, ka bieži publiskajos iepirkumos aizliegtas vienošanās sekmē tieši pašu pasūtītāju rīcība, ko KP konstatēja arī šajā gadījumā. Pasūtītāji ir tie, kuri ir atbildīgi par saimniecisku un godprātīgu publisko resursu izlietojumu. Tāpat katra pasūtītāja pienākums ir, lai iepirkumā tiktu nodrošināta godīga un vienlīdzīga konkurence, nepieļaujot aizliegtu vienošanos organizēšanu no pasūtītāja puses un tādējādi mazinot arī uzņēmēju iesaisti aizliegtā vienošanā.

Jānis Račko
KP padomes loceklis

KP: OCTA tirgū ir nepieciešamas nozīmīgas korekcijas

Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas (OCTA) tirgu apjomīgā regulācija un pārmērīgā finanšu un darbības rādītāju publiskošana ir padarījusi pārlieku caurredzamu, un tas apdrošināšanas sabiedrībām ļauj viegli sekot līdzi konkurentu darbībai, tai pielāgoties un veikt ekonomiski nepamatotas atkāpes no individuālās cenu politikas. Tā kā OCTA ir obligāts priekšnoteikums transportlīdzekļu īpašnieku dalībai satiksmē, Konkurences padome (KP) rosina atbildīgās institūcijas īstenot nozīmīgas korekcijas.
Lasīt vairāk

Viena no OECD pamatrekomendācijām - stiprināt KP

Lai veicinātu Latvijas ekonomikas produktivitāti un konkurētspēju, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) rekomendē stiprināt Konkurences padomes pilnvaras un nodrošināt pietiekamu finansējumu kvalificētu speciālistu noalgošanai.
Lasīt vairāk

Par dalību kartelī KP piemēro 2,4 milj. eiro sodu “nanoūdens lietā” iesaistītajiem uzņēmumiem

KP konstatēja sešu pretendentu īstenotu un pasūtītāja atbalstītu aizliegtu vienošanos divās pašvaldības uzņēmuma SIA “Rīgas satiksme” cenu aptaujās par nano tehnoloģiskās ķīmijas piegādi. Par apzinātu konkurences kropļošanu kopumā piemērots 2,4 milj. eiro naudas sods.
Lasīt vairāk

KP saņem starptautisku apbalvojumu par piedāvāto rosinājumu atvērt konkurencei transportlīdzekļu tehniskā stāvokļa kontroles tirgu

KP Pasaules Bankas grupas un Starptautiskā Konkurences tīkla (ICN) rīkotajā Konkurences advokācijas konkursā 2018-2019 saņēmusi augstāko apbalvojumu par iestādes piedāvāto rosinājumu atvērt brīvai konkurencei transportlīdzekļu tehniskā stāvokļa kontroles tirgu.
Lasīt vairāk

Festivāla “Lampa” apmeklētāji iejūtas kartelistu un godīgo uzņēmēju lomās

KP otro gadu pēc kārtas festivāla “LAMPA” apmeklētājiem popularizē konkurences tiesības iestādes izveidotajā stratēģiskajā lomu spēlē “Kartelis”.
Lasīt vairāk

Valsts pārvaldes Atvērto durvju dienās skolēni iepazīst konkurences tiesības

KP un Patērētāju tiesību aizsardzības centrs 9. maijā, Eiropas dienā, vēra savas durvis Rīgas 66. speciālās vidusskolas skolēniem, lai iepazīstinātu ar abu iestāžu darbu.
Lasīt vairāk

KP uzvar pēdējo energobūvniecības karteļa tiesvedību

Līdz ar pēdējo Augstākās tiesas spriedumu labvēlīgi noslēdzās KP tiesvedību sērija par 2013. gadā konstatēto energobūvniecības karteli, kurā 26 uzņēmumi apzināti kropļoja konkurenci un sadārdzināja cenas vairāk nekā 300 iepirkumos. Uzņēmumiem tika piemērots naudas sods kopumā 2 862 187 eiro apmērā.
Lasīt vairāk


Klausies Konkurences padomes jaunumus arī podkāstā
ŠEIT!


www.kp.gov.lv @KPgovLV KPgovLV Konkurences padome